Envanter Takibini SAP Sistemine Taşıyın 

Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde değişim hızına uyum sağlayabilmek için planlı ve tüm kaynaklarına hakim bir işletme olmanız gerekir. Üretimin sistematik bir biçimde gerçekleşmesi hem üretim hızını hem de müşterilerle aranızda oluşan güven ilişkisini doğrudan ve olumlu yönde etkilemektedir.

SAP Envanter Takip çözümü, firmaların sahip olduğu kaynakları doğru bir şekilde kaydetmek, hatalı sayımlarıönüne geçmek ve transfer döneminde yaşanabilecek sorunları önlemek maksadıyla MDP Group tarafından geliştirilmiştir.

Değişken veya çok fazla sayıda demirbaş eşyası ve ham maddesi bulunan büyüşirketlerin envanter yönetimini eski tarz yöntemlerle hesap tabloları üzerinden yürütebilmesi mümkün değildir. Envanter yönetimi sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları belirleyerek geliştirilen SAP Envanter Takip çözümü ile sürecinizi dijitale, şirketinizin potansiyelini en üst seviyeye çekebilirsiniz.

Uzman danışman kadromuz ile firmanızın sahip olduğu kaynakların yönetimini kolaylaştırmayı ve verimliliğinizi maksimize etmeyi hedefliyoruz. SAP Envanter Takip çözümü, teknik açıdan sahip olduğözelliklerin çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Bu özelliklerden bazılarını şşekilde sıralayabiliriz;  

 

Responsive Tasarım 

Envanter verilerinize zaman ve mekan fark etmeksizin anlık olarak ulaşabilmek, beklenmedik sorunlar oluştuğunda stratejiler geliştirmenize imkan sağlar. SAP Envanter takibi çözümü dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve diğer tüm mobil cihazlar aracılığı ile çalışabilmektedir. Uygulama kullanıcıları envanter takibini gerçekleştirirken masa başında olmak zorunda değildir. Ofis dışında bulunduğunuz zamanlarda da sevkiyat durumlarını, sipariş / transfer taleplerini ve donanımların geri alınma işlemlerini anlık olarak takip edebilir ve bildirim alabilirsiniz. 

 

Hiyerarşik Onay Sistemi 

Her şirketin kurumsal yapısına uygun olarak geliştirdiği bir İnsan Kaynakları hiyerarşisi vardır. Bir üretim aracı, donanım veya demirbaşa ihtiyaç duyulduğunda bu hiyerarşiye uygun olarak yetkili kişilerin onayını almak gerekmektedir. SAP Envanter Takibi çözümüyle, donanım satın alma talepleri İK hiyerarşisine uygun sırayla yetkililere ve yöneticilere mail yoluyla iletilir. Yöneticiler mail veya çözüm ekranı üzerinden sipariş bilgilerini görüntüleyebilirler. Mail üzerinden iletilen bir bağlantı aracılığıyla yöneticiler, satın alma talebine onay veya ret cevabı verebilirler. Böylece talep formu oluşturmaya ve ıslak imza ile onay almaya gerek kalmadan donanım satın alma sürecinizi daha az efor ile daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.  

 

Barkod Takibi

SAP Envanter Takibi çözümü kullanıcıları, donanımlarını barkodlara işleyerek sisteme kaydedebilirler. Barkodlar mobil cihaz veya tablet kamerası aracılığıyla okutularak donanım bilgileri SAP sistemine otomatik olarak aktarılabilir. Bu özellik sayesinde ürün bilgilerine erişim pratikleşeceği için denetim süreçleri eski yöntemlere nazaran çok daha hızlı ilerler. 

Barkod takibi özelliği, donanımları sirkülasyon halinde olan işletmelere önemli kolaylıklar sunmaktadır. Firmalar ürünlerinin hangi saat ve tarihte hangi lokasyondan çıkış yaptığını, hangi lokasyona giriş yaptığını ve kim tarafından teslim edilip kim tarafından teslim alındığını bu özellik sayesinde kolayca takip edebilirler. Böylece lojistik iş süreçlerinin takibi de kolaylaşmış olur.  

 

Demirbaş Denetimleri

SAP Envanter Takibi çözümü, Hazine ve Maliye Bakanlığı denetimlerini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Denetim esnasında amortismana tabi donanımların ve demirbaşların (sabit kıymetlerin) satın alındığı tarihlere, konumlara ve faturalara SAP sistemi üzerinden sadece birkaç tıkla ulaşmak mümkündür.  

 

Amortisman Yönetimi

Üretim araçlarınızda zamanla oluşabilecek hasarlar, yıpranmalar ve eskimeler amortisman kartları ile kayıt altına alınmalıdır. SAP Envanter Takibi çözümüyle Amortismana tabi araç veya donanımlarınızın amortisman kartlarını SAP sistemine kolayca yükleyebilirsiniz. Ayrıca hurdaya ayrılması gereken donanımlarınızın ve üretim araçlarınızın hurda faturalarını da uygulama üzerinden çıkartabilirsiniz. Çözümün sahip olduğu filtreleme özelliği sayesinde donanımlarınızın ve üretim araçlarınızın amortisman ve yeniden değerleme uygulama süreçlerini kolaylaştırmaktadır. 

  • Donanımlarınızı fiyat, üretici, üretim yılı, satın alma tarihleri gibi kategorilere göre filtreleyebilirsiniz.Tercih ettiğiniz filtrelere göre donanım listelerinizin detaylı raporlarını hızlıca hazırlayabilirsiniz.
  • Transfer ve donanım alma süreçleri için sistem üzerinden zimmet formu çıktısı alabilir, form imzalandıktan sonra sisteme yükleyebilirsiniz.
  • Sisteme yüklenilen görsellerden donanımlarınızın satış kanallarındaki kullanımını kontrol edebilirsiniz. Hangi görselin hangi ürüne ait olduğu barkod bilgileri ile tanımlanabilir.Bölgeden bölgeye veya müşteriden müşteriye transfer süreçlerini, sevkiyat durumlarını uygulama üzerinden anlık takip edebilirsiniz.İhtiyaç duyduğunuz takdirde uygulama üzerinden veya MDP çözüm ekibimizle iletişime geçerek sınırsız destek alabilirsiniz.