Depolama ve dağıtım merkezlerinin büyüklüğü ve ürüçeşitliliği sebebiyle, müşteriler tarafından talep edilen ürünlerin bulundukları depodan alınması ve kargoya verilmesi yoğun bir iş gücüne mal olmaktadır.

SAP Depo Toplama çözümü, birden fazla ürünün tek bir görevli tarafından depoda bulunduğu noktadan alınmasını kolaylaştıran bir mobil uygulamadır. Alıcıların sipariş işlemlerini tamamlamasının ardından talep edilen ürünlerin bilgileri SAP sistemine aktarılır. Onaylanan siparişler, depo görevlilerine atanmak üzere, ürünün stoklarının bulunduğu ilgili depoya bildirilir.  

Kroki Görüntüleme 

Operasyonel maliyeti azaltmak ve zamandan tasarruf edebilmek için sipariş toplayıcıların yol haritasını minimize etmek gerekir. Görevlilerin tek bir turda tüürünleri toplayabilmesi için gerekli raf düzenlemelerine ek olarak sipariş toplayıcıları için doğru rota tespit edilerek kat edilecek mesafeyi minimum seviyeye çekmek hedeflenir.

SAP Depo Toplama çözümünü kullanan firmaların görevlileri, kendilerine atanan toplama görevlerine, ürün listelerine ve her bir ürünün detaylı bilgilerine uygulama üzerinden erişebilmektedir. Ürünleri en kısa yoldan toplayabilmeleri için hazırlanan rotalar ve deponun detaylı krokileri uygulama aracılığıyla depo çalışanına iletilir. Özellikle büyük depo ve dağıtım merkezlerine sahip firmaların depo toplama süreçleri krokiler ve haritalar aracılığıyla önemli oranda kısalmaktadır.  

Görev Dağılımı

Kullanıcıların tüm siparişleri SAP Depo Toplama sisteminin havuzunda toplanır. Satışı gerçekleşen ürün, bulunduğu depo, kat ve raf göönünde bulundurularak listelenir. Listenin oluşturulmasındaki temel prensip birbirine yakın olan ürünlerin aynı depo çalışanı tarafından toplanmasını sağlamaktır. Listede yer alan ürünlerin toplanma görevi depo çalışanları arasında dağıtılır. 

Çalışanlar, sisteme kullanıcı adı ve şifre aracılığıyla giriş yaptıktan sonra tamamlanmayan görevlerine devam ederler. Devam eden görevi bulunmuyorsa uygulama üzerinden yeni bir görev üstlenip, toplama işlemine başlarlar. Listede yer alan ürünlerle ilgili tüm detaylara (ürünün ismi, görselleri, adedi, lokasyonu vs.) uygulama üzerinden erişmek mümkündür.  

Barkod Sistemi 

SAP Depo Toplama çözümü, parmak barkod okuyucuyla doğrudan entegre çalışır. Depo sorumlusu görevi devraldığında, sistem üzerinde bir pop-up açılır. Açılan ekranda depoda bulunan yazıcıların kaydı bulunur. Depo sorumlusu kendisine en yakın olan yazıcıyı seçer, Bluetooth üzerinden yazıcıya bağlanarak barkod çıktısı alır. Barkod sistemi aracılığıyla ürünleri taşımak için depo arabalarından temin eder. 

Ürünler bulundukları raflardan toplanırken üzerlerinde yer alan barkodlar tek tek kameraya okutulur. Toplanan ürün sayısı kadar materyal, ürün stoklarından otomatik olarak eksiltilir. Toplama işleminin tamamlanmasının ardından, en başta çıktısı alınan barkod okutularak görev sonlandırılır.