SAP Fiori Nedir? SAP’nin Kullanıcı Arayüzü

SAP Fiori, SAP GUI’yi tamamlayan ve değiştirebilen kullanıcı arayüzü veya kullanıcı deneyimidir. Fiori, tüm iş kollarında, görevlerde ve cihazlarda kişiselleştirilebilen rol tabanlı bir kullanıcı deneyimi sunan, geliştirilmiş bir uygulamadır.

SAP tarafından kullanıma sunulan SAP Fiori daha sade ve kolaylık sunmak amacıyla kullanıma sunulmuştur. Tüm cihazlar ile sorunsuz çalışabilen SAP Fiori  kullanıcıların bir bilgisayara erişmeye ihtiyacı duymadan çalışabilmeleri için tasarlanmıştır.

SAP Fiori, iş rollerini uyumlu el aygıtlarıyla eş zamanlı olarak sağlar. Masaüstünde, tabletlerde ve akıllı telefonlarda basit, kullanımı kolay iş rolleri sağlar. SAP Fiori, kullanıcıların akıllı cihazlarda  bir işleme başlamasına ve ardından  bu işlemi farklı bir cihazdan  devam etmesine olanak tanıyan çok sayıda cihaz uygulamasını etkinleştirir. SAP, UI5 kullanıcı birimine dayanan Fiori Apps geliştirmiştir.

Fiori’nin Ortaya Çıkışı

İçinde bulunduğumuz yüz yılda son kullanıcı beklentilerinin önemli ölçüde değişmesiyle birlikte “Kullanıcı Deneyimi” oldukça önemli bir konu haline geldi. Kullanımı arttıkça kullanıcı dönütleri UX deneyiminin iyileştirmesi yönünde oldu.

SAP, artan ve değişen müşteri talepleriyle birlikte  SAP Fiori’yi çıkardı. SAP Fiori, ilk kez 2013 yılında tanıtıldı. Fiori tanıtıldığında  25 uygulama kapsayan sınırlı içeriğe sahipti ve birden fazla cihazdan erişilebilen basit,sade kullanımlı bir çözüm olarak kabul edildi.

SAP Fiori programları UX odaklı uygulamalar içerir. Bu uygulamalar; masaüstü, tablet ve akıllı telefonlar için uygundur. SAP’nin her yeni hizmeti SAP Fiori’nin modern tasarım mantığıyla oluşturulur. Amaç, SAP müşterilerine, uçtan uca bir deneyim sağlamaktır.

SAP Fiori Özellikleri

  • Rol tabanlı: SAP, çeşitli SAP işlemlerini kullanıcılara en alakalı verileri gösteren uygulamalara dönüştürür.
  • Uyarlanabilir: SAP Fiori, zaman, yer ve cihazdan bağımsız olarak çalışma yeteneğini kolaylaştırır. İlgili veriler anında ön görü sağlar .
  • Basit: Sade ve ulaşabilir olması ile kullanım kolaylığı sağlar. Fiori, temel işlevlere odaklanır. Belirli etkinlikleri ve görevleri hedefleyecek şekilde  özelleştirebilirsiniz.
  • Tutarlılık: Görevleriniz ne olursa olsun, Fiori tutarlı görsel tasarım dili ve etkileşim sağlar.
  • Kesintisiz Erişim: Fiori, kullanım kolaylığı sunması için ECC 6.0 ile çalışacak şekilde ayarlandı.

SAP Fiori Uygulamaları Türleri

SAP Fiori, altyapı gereksinimleri ve odak noktasıyla ayırt edilen üç tür uygulama sunar:

  • İşlem uygulamaları (Transactional Apps)
  • Bilgi tabloları (Facts Sheets)
  • Analitik uygulamalar (Analytical Apps)